Hayal Gücünü Keşfetmek

MANTIK SİZİ A NOKTASINDAN B NOKTASINA GÖTÜRÜR, HAYAL GÜCÜ İSE HERYERE. -EİNSTEİN

Hayal gücü, bilimde ve felsefede müthiş öneme sahiptir. Ancak iki düşünsel alan, yöntem bakımından birbirinden kritik bir noktada ayrılır. Hayal gücü, bilmediklerimizle ilgili fikirler yürütme işidir ve bu bakımdan felsefi anlamda çok kıymetlidir.

Hayal gücü ile bilimsel metodolojiyi uygun bir kıvamda karıştırmayı başarmak büyük bir ustalık, tutku ve deneyim gerektirir. İşte bunu başarabilenler, Albert Einstein gibi, Richard Feynman gibi, Charles Darwin gibi, çağımızı şekillendiren insanlar olmuşlardır. Bu nedenle sanıyoruz ki verilebilecek en iyi tavsiye, hayal gücünün kapılarını asla kapatmadan, ayakları da asla yerden kesmeden, emin adımlarla gerçeğe yürümek olacaktır.

Hayal gücünü keşfetmek beyni bi bakımdan boşaltıp sınırları zorlayan bilgilerle doldurmaktır. Biz insanlar bazen öyle noktaya gelirizki bi sahilde oturuken bulutlara baktığımızda hayal gücünde kendimizi canlandırıp bulutların üstünde uçtuğumuzu hayal edebiliriz hayal gücünü kullanmak bizim elimizdedir beyni nekada5 zorlayabilirsek okadar ileriye gider aslında hep düşünmeli insan hiç sınır tanımadan sadece düşünmeli merak etmeli hayal etmeli keşfetmeli bu kadar mumtazam bir makineye sahipken beyni boş kullanmak konusuna değinirsem ayrı bir konuyla ironiye girerim susuyorum oyuzden..

“Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken, hayal gücü tüm dünyayı kapsar.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.